Nukkumatti

Hearpedia
Versio hetkellä 12. elokuuta 2007 kello 19.55 – tehnyt Jahnukainen (keskustelu | muokkaukset)
(ero) ← Vanhempi versio | Nykyinen versio (ero) | Uudempi versio → (ero)
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Nukkumatti nukuttamassa "unihiekalla"

Nukkumatti nukuttaa ihmisiä pitkäaikaiseen tai jopa ikuiseen uneen heittämällä uhriensa hengitysilmaan erilaisista rauhoittavista ja keskushermostoon vaikuttavista lääkeaineista sekoittamaansa hienoa pulveria, ns. unihiekkaa. Yleensä unihiekan hengittämisellä on huumaava ja väsyttävä vaikutus. Ensimmäiset oireet ilmenevät 5-10 minuutin kuluttua pulverin hengittämisestä.

Nukkumatin alkuperäinen tarkoitus oli myrkyttää Berliinin muurin ylitse pyrkiviä entisen Itä-Saksan kansalaisia, hänet oli siis värvätty tappo- ja lamautustehtäviin Itä-Saksan hallituksen toimesta.

Berliinin muurin kaaduttua Nukkumatti karkasi Itä-Saksasta ensin Länsi-Saksaan ja sieltä muualle läntiseen Eurooppaan. Hänen nykyistä olinpaikkaansa ei tiedetä huolimatta siitä, että hänet on etsintäkuulutettu maailmanlaajuisesti vuodesta 1989 lähtien. Nukkumatti on edelleen vaarallinen unihiekkapusseineen, sillä unihiekan yliannostukseen voi kuolla. Tosin jos unihiekkaa ottaa vain pieniä määriä, se käy hallusinaatioita aiheuttavana huumeena, kuten LSD ja sitä tiedetään liikkuvan myös huumeiden katukaupassa arviolta 100:n euron hintaan grammalta.

Henkilökohtaiset työkalut